Książki o Gruzji

Jakie są zwyczaje i mentalność mieszkańców Gruzji? Różnice kulturowe i podobieństwa. Związki i relacje polsko-gruzińskie...

Moderują: Krzych Dąbrowski, Mateusz Bajek

Re: Książki o Gruzji

Postprzez Gollum » Pt lis 15, 2013 11:15 am

Żona właśnie czyta Mellerów. I już nabrała przekonania, że jedziemy do środkowej Afryki, gdzie nie ma ani metra porządnej drogi za to wszyscy non stop ucztują
Gollum
Amator Kaukazu
Amator Kaukazu

Status: Offline

Postprzez anghan » N lis 17, 2013 9:50 am

Polecam "Toast za przodków" Wojciecha Góreckiego. Choć powinno się w sumie zacząć od Planety Kaukaz, która jest ok Kaukazie północnym. Czytam te książki po kolei i jestem zachwycony jak Pan Wojciech "wykłada Kaukaz" swoim czytelnikom.
anghan
Kaukazofil
Kaukazofil

Postprzez andrzej627 » Pn lis 18, 2013 3:40 pm

andrzej627
Kaukazofil
Kaukazofil

Postprzez Martiza » Pn lis 25, 2013 7:31 am

Nie spodziewałam się tego po niej. Wszyscy celebryci i znani z czegokolwiek biorą się teraz za pisanie, a tutaj mamy ewidentny przykład tego, że nie wszyscy powinni. "Nie miała złych intencji" - no cóż, z pewnością najważniejszą przesłanką był zarobek. Dobrze, że wychwycili ten plagiat.
Martiza

Plagiaty w Georgialikach Pakosińskiej

Postprzez Artur Bińkowski » Wt gru 31, 2013 12:30 pm

Ciąg dalszy sprawy plagiatów w książce "Georgialiki". Wydawnictwo Pascal milczy, Katarzyna Pakosińska milczy... my nie, chociaż Wydawnictwo chciało nam dać - zamiast odszkodowania za bezprawne wykorzystanie naszych tekstów i utworów - pieniądze za to, byśmy też milczeli. Nie mogliśmy się na to zgodzić...

Przejrzeliśmy całą książkę i opracowaliśmy obrazowo przykłady wyłuskanych plagiatów (od pojedynczych zdań, do całych stron):
:arrow: Galeria plagiatowa Georgialików
:arrow: Lista plagiatów i "smaczków" w Georgialikach Pakosińskiej

Obrazek

Wśród skopiowanych fragmentów znalazły się też pochodzące z kaukaz.pl (np. o pochodzeniu wina) a nawet przeinaczony (udramatyzowany) fragment wpisu z tego forum o żmijach (oczywiście bez podania autora). Podejrzanych fragmentów jest w książce więcej, jednak z powodu braku dostępu do niektórych źródeł nie mogliśmy ich wszystkich zweryfikować. Niektóre też pominęliśmy... te zaprezentowane wystarczająco pokazują skalę procederu oraz różne sposoby wplatania skradzionych fragmentów w fabułę i dialogi.

Wystosowaliśmy też w tej sprawie list otwarty do Wydawnictwa Pascal z podaniem zebranych dowodów na liczne plagiaty:
:arrow: "Georgialiki" Katarzyny Pakosińskiej pełne plagiatów, Wydawnictwo Pascal nie reaguje.

Jest to element naszego protestu przeciwko tego typu praktykom, które przy milczeniu społecznym mogą się coraz bardziej rozwijać pogłębiając intelektualną patologię "kopiuj-wklej". Chcemy w ten sposób poruszyć opinię społeczną, żeby nieuczciwi autorzy zastanowili się kilka razy przed pójściem na skróty a wydawcy liczący głównie swoje zyski brali pod uwagę, że pobłażając takim praktykom mogą więcej stracić. Jednak aby to się zadziało, potrzebny jest szeroki odzew społeczny. Dlatego prośba do wszystkich, którym temat leży na sercu o rozpowszechnianie tych informacji. :!:
Współtwórca serwisu kulturowo-etnograficznego Oblicza Gruzji:
* http://obliczagruzji.monomit.pl
* http://facebook.com/obliczagruzji
Artur Bińkowski
Kaukazofil
Kaukazofil

Re: Plagiaty w Georgialikach Pakosińskiej

Postprzez miki » Cz sty 02, 2014 3:56 pm

, potrzebny jest szeroki odzew społeczny. Dlatego prośba do wszystkich, którym temat leży na sercu o rozpowszechnianie tych informacji. :!:[/quote]

Ja już to robię ! W gronie moich znajomych już historię znają.
A ja zaczęłam "nielubić" tejPani jak obejrzałam serię filmów z Gruzji nakręconą z jej udziałem za pieniądze telewizji publicznej. Uczucie wzmogło się po przeczytaniu jej książki (niewiedząc jeszcze o beszczelnym plagiacie). Z filmów i ksiązki ukazała się pustawa "Kasia" -zapatrzona w siebie egocentryczka.
Ostatnio edytowano Cz sty 09, 2014 2:45 pm przez miki, łącznie edytowano 1 raz
miki
Dżigit
Dżigit

Postprzez lapaczynski » Pn mar 17, 2014 2:43 pm

Ostatnio skończyłem czytać książkę Ronalda Asmusa "Mała wojna, która wstrząsnęła światem. Gruzja, Rosja i przyszłość Zachodu". Bardzo wciągający opis konfliktu i analiza czynników prowadzących do wojny z 2008 roku. Całość z mocno amerykańskiego punktu widzenia, ale szczególnie w obliczu wydarzeń na Ukrainie, wydaje się, że to ten obraz jest właściwy.
lapaczynski
Poznający Kaukaz
Poznający Kaukaz

Postprzez jakub.piskorski87 » Pn sie 18, 2014 2:30 pm

Toast za przodków – Wojciech Górecki. Świetny reportaż o Gruzji, Gruzinach i ich kulturze. Gruzja to nie tylko słynne uczty i toasty Tamady, to dużo, dużo więcej! Po przeczytaniu tej książki, trudno nie zapałać sympatią dla małego, dzielnego narodu, tak bardzo podobnego do Polaków.

Dobre miejsce do umierania – Wojciech Jagielski –Reportaże o najnowszej historii Gruzji po upadku Związku Radzieckiego. Głębsze wejście w mentalność mieszkańców Zakaukazia i próba wyjaśnienia podłoża dzisiejszych problemów państwa.

Planeta Kaukaz – Wojciech Górecki (kilka rozdziałów jest o Gruzji). Reportaże o Gruzji oraz kaukaskich „Mikronarodowościach”, z których każda w jakimś stopniu żąda respektowania swych praw i autonomii. A tam gdzie rodzi się jeden nacjonalizm, jak grzyby po deszczu wyrastają inne nacjonalizmy. Książka jaskrawo pokazuje jak złożonym „organizmem” jest Kaukaz.

Gaumardżos! – Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller. Lektura moim zdaniem nieobowiązkowa. Meller głównie pisze jak to się fajnie piło z chłopakami… Ale czyta się całkiem miło i parę ciekawych informacji też da się znaleźć.
jakub.piskorski87
Amator Kaukazu
Amator Kaukazu

Postprzez toja2123 » Pn sie 18, 2014 4:09 pm

Nie tak dawno przeczytałam "trylogię" Wojciecha Góreckiego, czyli "Planeta Kaukaz", "Toast za przodków" i "Abchazja". Uczciwie mówiąc pierwsze dwie pozycje mocno mnie rozczarowały, po tak wielu pozytywnych opiniach spodziewałam się czegoś konkretniejszego, a nie luźnego zlepku opowieści. To trochę tak, jakby się czytało bloga, w którym poszczególne posty są związane tylko główną tematyką- niby jest ok, ale jednak czegoś brakuje... Poza tym pewne kwestie się powtarzają i to też jest nieco nużące.

Za to "Abchazja" zrobiła na mnie ogromne wrażenie i zdecydowanie ją polecam nawet tym, którzy do Abchazji się nie wybierają. Książka pokazuje ten jeden konflikt w kontekście całego Kaukazu- "sto tysięcy narodów wybranych" pozostanie moim ulubionym cytatem definiującym ten region już chyba na zawsze.
innagruzja.blogspot.com
sklep-z-przyjaciolmi.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com
toja2123
Tamada
Tamada

Postprzez Alefur » Śr paź 08, 2014 2:09 pm

Na rynku pojawia się nowa książka: Macieja Jastrzębskiego: "Klątwa gruzińskiego tortu"!

Noty:

"Maciej Jastrzębski napisał kolejną niezwykłą książkę. Przewodnikiem jest gruziński kierowca Dżaba, pełen fantazji inżynier, mający niecodzienne znajomości. Do ostatniej kropki zastanawiamy się, kim naprawdę jest młodzieńcza miłość Dżaby — fiołkowooka Nino. Tajemniczość przeplata się w tej książce z twardą polityką, taką jak wojna w 2008 roku, której dokładny opis i konsekwencje nabierają nowego znaczenia w kontekście obecnego ukraińskiego kryzysu. Gorąco polecam!

Maria Przełomiec, prowadzi autorski program Studio Wschód w TVP Info"
Alefur
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez cthulhu » Cz sty 15, 2015 11:09 am

Maciej Jastrzębski - "Klątwa gruzińskiego tortu"! - kawał solidnego reportażu o Gruzji. Dla kogoś kto lubi politykę i chciałby się coś dowiedzieć więcej na temat wojny z 2008r., książka idealna.
https://www.facebook.com/georgiatravelsnet
georgiatravels.net
sakartvelo.com.pl
cthulhu
Poznający Kaukaz
Poznający Kaukaz

Postprzez Mukuzani » Śr lip 19, 2017 3:04 pm

Również polecam książkę Macieja Jastrzębskiego. Warto wysupłać trochę grosza i się zaopatrzyć.
Instagram: @faaarbehind
Mukuzani
Amator Kaukazu
Amator Kaukazu

Poprzednia strona

Powrót do O Gruzinkach, Gruzinach i kulturze gruzińskiej

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi