Armenia dla nowicjuszy - co zobaczyć w kilka dni?

Szukasz porady przed wyjazdem a może chcesz podzielić się wrażeniami i podać kilka wskazówek? Zajrzyj koniecznie!

Moderują: Mateusz Bajek, edgarro

Armenia dla nowicjuszy - co zobaczyć w kilka dni?

Postprzez vivaro » N maja 01, 2016 10:41 pm

Na początku chciałem przywitać się na forum. Parę ładnych lat temu już tu chyba pisałem w jednym wątku, ale nie mogę nigdzie odnaleźć tamtego konta ani postów, a temat Kaukazu na jakiś czas odłożyłem na bok, zagłębiając się w Bałkany.

Teraz mam okazję ponownie zawitać na południowym Kaukazie. W związku z tym piszę, z prośbą o radę. Sytuacja wygląda tak: 16 maja, późnym wieczorem, ląduję w Tbilisi. Służbowe obowiązki w tym mieście mam od 23 maja. W związku z tym, zostaje mi 6 dni dla siebie. Chciałbym w tym czasie udać się do Armenii. Chciałbym Was prosić o propozycje, co można zobaczyć w tym czasie.

Już kiedyś, parę ładnych lat temu, bardzo krótko byłem w Armenii. Miałem okazję zobaczyć Eczmiadzyn, jezioro Sewan, Sanahin i Geghard. Co warto oprócz nich?
Ważne: Zależy mi na miejscach gdzie łatwo o nocleg w hostelowych cenach (standard byle jaki), bo nie będę w stanie mieć namiotu.

Wiem, że "tłuczenie" się do Armenii w ciągu tak krótkiego czasu to wyzwanie i pewnie poradzilibyście mi, żeby zamiast tego zobaczyć coś w Gruzji, ale ten kraj oczarował mnie dużo bardziej i bardzo chcę pojechać tam choć na kilka dni. :)
vivaro
Poznający Kaukaz
Poznający Kaukaz

Założyciel tematu
Status: Offline

Re: Armenia dla nowicjuszy - co zobaczyć w kilka dni?

Postprzez betlin » Wt maja 03, 2016 6:52 pm

Witam

Nie pomogę Ci odnośnie podpowiedzi jak dojechać inaczej niż własnym autem ale moim zdaniem warto pojechać nad Kari Lake - nie licząc super widoków ciekawym miejscem jest opuszczony instytut promieniowania kosmicznego i teoretycznie działające obserwatorium meterologiczne. Da się tam przenocować w mini hoteliku za nie małe pieniądze lub możesz zapytać o możliwość przenocowania na "glebie" w pomieszczeniu obserwatorium za niewielką kasę. Da się tam również rozbić namiot ale wysokość powyżej 3000 mnpm i możliwość opadów śniegu nawet w lipcu dają do myślenia.
Po drodze warto zerknąć na twierdzę Amberd.

Drugim fajnym miejscem jest skalne miasto Khndzoreks (bardzo blisko Goris) tu mogę polecić hotel Zanger.

No i oczywiście Areni i winiarnie - po sąsiedzku na 100% warto podjechać do monastyru i kanionu Norovank.

Opis i zdjęcia (również z mapkami z lokalizacją) z naszego wyjazdu znajdziesz tu:

http://www.4x4pila.kadan.pl/armenia.php
w razie potrzeby śmiało pytaj.

Pozdrawiam
betlin
www.4x4pila.kadan.pl
betlin
Amator Kaukazu
Amator Kaukazu

Postprzez Bartosz » Wt maja 03, 2016 8:55 pm

Hm, w tym roku wybieram się tam na wakacje i szykuję plan podróży, wycieczki. Ciekawe propozycje zostały tutaj przytoczone - dzięki.
Bartosz
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez vivaro » Śr maja 04, 2016 12:13 am

To wiecie może w takim razie, ile kosztowałoby wynajęcie jakiejś najtańszej Łady w Erywaniu na 2-3 dni? Bo z samodzielnej analizy wnika, że faktycznie bez auta wszystko jest 3-4 razy bardziej długotrwałe i mozolne, a ilość miejsc gdzie jedyną opcją jest taksówka, może sprawić, że wynajem nie będzie droższy (szczególnie że w aucie można się od biedy przespać :D )
vivaro
Poznający Kaukaz
Poznający Kaukaz

Założyciel tematu

Postprzez Barew » Cz maja 05, 2016 10:56 pm

Witaj Vivaro,
Wczoraj wróciłam z 11-dniowej podróży po Hajastanie. Na te 7 dni polecam Ci z pewnością miasto GORIS (w prowincji Sjunik). Miasto samo w sobie warto zobaczyć z uwagi na niesamowite położenie (kotlina, bliskie sąsiedztwo bardzo malowniczych erozyjnych stożków a la Kapadocja i mnogość pieczar), harmonijną, oryginalną zabudowę i miejską zieleń. Jednocześnie to dobry punkt wypadowy do Chyndzoresku, o którym wspomina Betlin (tak to tam wymawiają, choć na mapach różnie to piszą) - dawne miasto pieczar w głębokim wąwozie z mostem linowym, XVII w. świątynią i panem, który tam mieszkał, stworzył małe muzeum w jednej z pieczar, w której co nie co opowiada i zaprasza na samogon:) Na pewno też polecam Tatev - monastyr i sąsiadującą wioskę (a po drodze z Goris punkt widokowy na wąwóz Worotanu i Szatański Most).
NOCLEGI: w Goris polecam bardzo odwiedzenie rodziny ARUSHANYAN (babcia Seda, dziadek Alyosha, syn Areik i wnuczka Cristina) w centrum na ul. Mashtoci 30 - wejście przez sklep. Cena 3000 AMD (3x8zł) z prostym śniadaniem (uwaga babcia może poczęstować smakowitym samogonem 60% nawet przed 8 rano:). Rodzinna atmosfera, wygodne łoże na piętrze. Osobliwością jest łazienka w dość surowym stylu z prysznicem gorącym możliwym tylko w mocnym przysiadzie:) W Tatev też można zanocować na kwaterze. Tutaj już trochę drożej, choć pewnie można się dogadać. Polecam kontakt z Zarine w Cafe niedaleko monastyru - oferuje pyszne domowe jedzenie i może zorganizować nocleg za 5000-6000 AMD ze śniadaniem. Mi zorganizowała nocleg u sąsiadów w ASPET u Aghunik i Samwela. Jest wszystko co trzeba na kwaterze. Do monastyru można dojechać kolejką linową z Halindzor albo bezpośrednio taksówką z Goris. Marszrutki bywają podobno..Powrót z Goris do Erewania można zorganizować dzieloną taksówką (3,5h, 4500 AMD od pasażera) - naprzeciwko restauracji Zangezur na ulicy równoległej do Mashtoci jest biuro, gdzie można coś takiego zamówić. Można też próbować autostop. Generalnie chętnie biorą.
Barew
Poznający Kaukaz
Poznający Kaukaz

Postprzez Barew » Cz maja 05, 2016 11:16 pm

Podobnie jak Betlin polecam też koniecznie odwiedzić monastyr Noravank! Wiedzie do niego ok. 8-km wąski wąwóz o malowniczych, stromych wapiennych zboczach. Sam kompleks też pięknie położony. Jedna ze świątyń jest wyjątkowa, bo dwupiętrowa. Samo wejście na górę jest osobliwe, a jasność nieosmolonej dymem świec i zwieńczonej przewiewną kolumnadą świątyni sprawia, że chce się tam posiedzieć:) W okolicy też skałki, z których pięknie widać dolinę i kompleks świątynny. Po drodze ktoś albo sam się zatrzyma i zaoferuje podwózkę (mi akurat trafił się rybak, który na dodatek pokazał pewną osobliwość na suficie jednopiętrowej świątyni, a w drodze powrotnej Ormianie z diaspory: Libanu, Brazylii i NY), albo zamachasz sam. Chyba, że zechcesz się napawać przyrodą w marszu.
U wylotu doliny jest stróżówka, gdzie można zostawić cięższy plecak i ruszyć w drogę na lekko (stróże głównie spali, ale plecak cały:). Tuż obok jest też jaskinia ptasia, w której prowadzone są prace archeologiczne. Ciekawie opowiada o nich sam inicjator badań (współpracuje podobno z archeologami z UJ). Wstęp jest jednak tylko dla umówionych grup. Ja chwilę poczekałam i się zabrałam z grupką z Rosji. Polecam tam nocleg w miejscowości CHIVA (ok. 12 km od wejścia do wąwozu) - NORAWANK B&B u przyjazdnych państwa Ghazarianów. Mają ogromny sad, krowy, kury, altankę nadrzewną, smakowitą kuchnię. Bardzo miłe miejsce na wypoczynek - rozważałam nawet zatrzymanie się w drodze powrotnej na relaks. Zaprezentowano mi też instalację do samogonu - akurat miała być w użytku w dniu mojego wyjazdu. Wkrótce pewnie już będzie możliwa degustacja.
Barew
Poznający Kaukaz
Poznający Kaukaz

Postprzez Barew » Cz maja 05, 2016 11:28 pm

Polecam też jeszcze Chor Virap - to takie często obfotografowane miejsce na pocztówkach z Araratem w tle. Naprawdę warto. Sam monastyr jest niewielki. W porównaniu z Tatew bardzo zadbany. Jest to też miejsce ważne szczególnie z uwagi na Grzegorza Oświeciciela, dzięki któremu Armenia przyjęła chrześcijaństwo. Więziono go tam kilkanaście lat w lochu, do którego można wejść po metalowej pionowej drabinie (z 12 m, polecam dużą ostrożność). Bardzo malownicze położenie cieszy oko, zwłaszcza po wejściu na sąsiadujące z klasztorem wzgórze. Potęga górskiego molocha z jednej strony, a z drugiej płaska, zielona równina. Przy odrobinie szczęścia można pogawędzić z lokalnym duchownym (obecnie mieszka ich tam 2). Ojciec Aharon mówi też po angielsku. Powrót marszrutką do Erewania albo stopem.

Pytałeś o ceny wynajmu auta. Nie mam tu wiedzy. Jedynie spotkani po drodze Rosjanie mówili, że wynajem takiego samochodu z napędem na 4 koła (popularne Lady Nivy) jest droższe niż w Europie i dlatego ich trójka planowała wynająć zwykłe małe autko. Myślę, że w 7 dni można to zrobić spokojnie łącząc autostop z marszrutkami i taksówkami.

Się rozpisałam:) Życzę powodzenia w odkrywaniu uroków Hajastanu! I pozdrów gospodarzy, jesli do nich dotrzesz.
Pozdrawiam,
Agata
Barew
Poznający Kaukaz
Poznający Kaukaz

Postprzez vivaro » Pt maja 06, 2016 12:43 pm

Bardzo dziękuję za odpowiedzi! Też chciałem zobaczyć okolice Goris z Tatev na czele oraz Norawank. Jest szansa, że jednak nie będę jechał sam i wtedy w 3 osoby wynajmiemy sobie jakieś dowolne autko, bez 4x4. Jeśli nie, to zrobię trasę taką, jaką opisałaś marszrutkami oraz stopem.
Dzięki!!! :)
vivaro
Poznający Kaukaz
Poznający Kaukaz

Założyciel tematu

Postprzez Aglaia » Pn maja 09, 2016 10:23 am

Na taką trasę auto 4x4 to zbędny wydatek. Spokojnie przejedzie się zwykłą osobówką.
Aglaia
Poznający Kaukaz
Poznający Kaukaz

Postprzez lecebochce » Cz paź 05, 2017 4:07 pm

Na intensywne 3 dni polecam trasę Erywań - Chor Wirap - Areni - Norawank - Goris - Tatew - Noratus - Sewan - Garni - Geghard - Erywań. Do zrobienia zwykłym autem, łącznie z wjazdem pod klasztor Tatew. Miałem wypożyczoną Kię Rio na 3 dni, koszt samego wypożyczenia w Alamo wyszedł 570 zł, wziąłem też dodatkowe ubezpieczenie za 130 zł.
lecebochce
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez vbc2 » Pt paź 20, 2017 7:59 am

Chor Virap bardzo mnie ekscytował, reszta jakoś mniej
vbc2
Nowicjusz
Nowicjusz

Powrót do Podróże i wyprawy

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi